22 Nisan 2008 Salı

KIRKBEŞLİK KABARE

Geçtiğimiz hafta eski kırkbeşlikler derlemeleri ve tıpkıbasımlardan söz ettiğim yazımda Ossi Müzik etiketiyle çıkan son toplama “Bir Zamanlar 4”tan bahsetmiş ve artık eski kırkbeşlik hitlerin de tükenmeye yüz tuttuğunu söylemiştim. Yazıdan sonra Ossi Müzik Genel Müdürü Hakan Eren aradı. Naim Dilmener’le; Hakan Eren’in Radyo D’deki programında bana sitem etmişler. Hakan Eren; “daha en az 5 tane daha Bir Zamanlar toplaması çıkartırız” dedi şakayla karışık. Sonra da beni Cahide Cabaret’de yapılacak olan “Bir Zamanlar 4” Partisi’ne davet etti. Parti; Salı günü yani Chelsea- Fenerbahçe maçıyla aynı saatlerde; ama gitmemek olmaz.

İçeri girdiğimde çok şaşırıyorum çünkü maça karşın müthiş bir kalabalık var. Müzik camiası; genç arkadaşlar, eski üstad ağabeyler, kameralar…

Hemen sahneye yakın bir noktada saf tutup gösterinin başlamasını beklemeye koyuluyorum. Program; Bir Zamanlar serisinin ilk albümünden bu partinin müsebbibi 4.albüme kadar; yer alan sanatçıların sırayla sahne alacağı şekilde düzenlenmiş. Erol Evgin, Uğur Akdora, Ayşe Mine, Funda, Rezzan Yücel, Coşkun Demir, Sevda Karaca, Nil Burak, Seyyal Taner, Lale Belkıs, Ersan Erdura, Ayla Algan, Meral ve Zuhal, Bilgen Bengü, tam 32 yıl sonra ilk kez sahneye çıkan Selma Devrim ve Romalı Perihan şarkıları ve sohbetleriyle unutulmaz bir akşam yaşatıyorlar Cahide’yi dolduran müzikseverlere.

Onlar dışında yine Ossi Müzik etiketiyle “Mecburiyet Caddesi” adlı rock albümünü piyasaya çıkaran Ali Altay ve 20 Nisan’da ilk albümü “Aman”ı yayınlayacak Sadık Karan da birer şarkı söyleyerek tanıtma fırsatı buluyorlar albümlerini.

O gece sahne alan yeni projelerden biri de Zilli Perküsyon Grubu… Engin Gürkey’in perküsyon öğrencileriyken ünleri kendilerini aşan perküsyoncu kızlar geçtiğimiz aylarda Sezen Aksu’ye bile eşlik etme fırsatı yakaladılar konserlerde. Mayıs’ta Zilli’nin albümü çıkıyor. Albümde Zilli’ye; Aşkın Nur Yengi, Nükhet Duru, Nilüfer, Sibel Tüzün, Asya, Hale Caneroğlu, Deniz Seki, Erol Evgin, Seyyal Taner gibi önemli isimler eşlik ediyor. Merakla bekliyoruz.

Geceye damgasına vuran olaylara gelince… Tabii ki Cahide Varyete Kızları’nın şovları; şarkı aralarında taşıdıkları pankartlar ve danslarıyla geceye kattıkları renk çok önemli. Daha önceki albüm tanıtım partilerini Babylon’da yapan Bir Zamanlar’la, Cahide’nin ambiyansı çok iyi örtüşmüş; Babylon’daki organizasyonlar albüm tanıtım kokteyli havasından çıkamıyordu Babylon’un ruhu itibariyle. Ama Cahide’de olay eğlenceli bir partiye dönüştü.

Ayrıca, ders verdiği okuldan apar topar gelerek geceye katılan Ayla Algan’ın şarkılar arasında yaptığı küçük stand up gösterileri de herkesi gülmekten kırdı geçirdi. Hümeyra ile henüz solist altı çalışırken başlarına gelenlerden tutun da; Ajda Pekkan’ın “Kimler Kimler Geçti”sini söylerken ne sebeple suçlandığına kadar bir dolu anekdot…

O gece sahnede Türk popüler müzik tarihinin çok önemli isimleri vardı. Ve o ünlü solistlerin sahneye çıktıklarında gözlerinde parlayan ışığı yakından görmek belki de en önemlisiydi benim için.

MARC ARYAN İSTANBUL’DA

Eski tüfekler Marc Aryan ismini iyi bilirler. 60’lı yılların başında başlayan müzik kariyerine 200’e yakın şarkı sığdıran Aryan; aile kökenleri itibariyle Türkiye’yi ve Türkleri çok seven bir müzisyen olmasından mütevellit Türkiye’de hit olmuş birçok önemli şarkının da arkasındaki imzadır.

Türkiye’de verdiği birçok konserin yanı sıra “Dünyü Dönüyor (Atlı Karınca)”nın orijinali olan “Volage Volage”nin de yaratıcısı olan sanatçı’nın 20 şarkılık best of (en iyiler) çalışması “Marc Aryan Collection” geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkmıştı.

Bu en iyiler toplamasının başarısının ardından “Marc Aryan İstanbul’da” adlı ikinci albüm de geçtiğimiz günlerde çıktı. “Qu’un Peu D’Amour”, “La Chanson Du Vieil Aveugle”, “Si J’Etais Sur” gibi sevilen 14 parçanın yanı sıra Aryan’ın Türkçe seslendirdiği 9 şarkı da albümün sürprizi. “Dünya Dönüyor”, “Moda Yolu”, “Nasıl Evlenirsin Bu Lisanla”, “Doğum Günün Kutlu Olsun” ve diğerleri… Arşive katılmalı.

Bu arada yeri gelmiş, Marc Aryan’dan söz etmişken; Peppino Di Capri’nin en iyilerini içeren “Melancolie/Greatest Hits” adlı toplama da piyasada.