6 Mayıs 2009 Çarşamba

KRALI GELSİN TANIMAM :)


Dün akşam bahsettiğim üzere saat 19.30 sularında Kral TV Video Müzik Ödüllerindeki jüri görevimi ifa etmek üzere düştüm yola. Sağolsunlar jüriyiz diye bir araç da yollamışlar evden aldılar. Trafik var, ama vaktim de var. O nedenle keyfim gıcır. Aracı kullanan abi de pek bi hoşsohbetti geyiğin belini kırdık. Nişantaşı trafiğini aştıktan sonra Abdi İpekçi House Cafe'nin ordan Lütfi Kırdar'a ulaştık.
Kapıda NTV Program Müdürü Ömer ve reklamın en tepesindeki Ateş vardı. Resmen tüm konukları kapıda karşılıyorlar. İki çift laf ettik ayaküstü. Ama işte yaptıkları işler de bu nedenle başarılı oluyor. İçtenliklerinden... Tevazudan...
Ünlü biri değilseniz kırmızı halıda yürümek çok saçma. Bir sürü kamera var ama sen bir an önce yürüyüp git de işimize bakalım diye düşünen kameramanlar var arkalarında :)
Neyse efenim, saat 20.00 sularında içeri girdim. Bİr de baktım mahşer yeri gibi. Ve yine baktım ki neredeyse hiç tanıdık yok. Bir sürü adamlar kadınlar, onların yakınları falan... Bu yıl Kral Ödülleri Müyap Endüstri Ödülleri ile birlikte verildiğinden yapımcılar, onların yakınları, Unkapanı falan ağırlıklı. Tanıdıklar var olmaya var ama o kadar yoğun ki bu söz ettiğim kalabalık kimseye ulaşmak mümkün değil. Neyse aradan sevdiğim dostum müzik insanı Murat Meriç'i farkediyorum. Hasan Saltık (Kalan Müzik), Belkıs Erener falan güzel bir sohbet var onlara takılıyorum. Sonra jüriyi salona davet ediyoruz falan diye anons yapılıyor. Biz de Murat'la birlikte doğrucu jüri olarak salona geçiyoruz. En önden yer kapıyoruz. :) Oylama bir cihaz yardımıyla yapılıyor. Ekranda adayların numaraları var biz bir tek tercih ettiğimiz numaraya basıyoruz. Sonra anında ekranda beliriyor yüzdeler. Bizim verdiğimiz oylarla sms oyları birleşiyor ve netice ortaya çıkıyor. Televizyonda izleyenler görmüştür.
Sonra erken mi geldik diye düşünüp birer içki içmek için dışarı çıkıyoruz. Hatta ben mümkünse dışarı çıkıp bir sigara da içme planındayım. İçki alırken Nejat Abi'le karşılaşıyoruz (Bulutsuzluk) ayaküstü muhabet dönüyor. Nejat Abi Müyap niye onur ödülü vermiyor ki diyor. Bir Erkin Koray, bir Bulutsuzluk Özlemi falan niye özel ödül almıyor... Ben dilim döndüğünce bunun aslında satış rakamına (hatta satış da değil bandrol rakamına) göre verilen bir ödül olduğunu; yaşam boyu en çok satan albüm ödülü dışında bir ödül veremeyeceklerini anlatıyorum. Sonra Delvin geliyor (Pasaj Müzik); çok eski arkadaşımdır, çok severim. Onla beraber kapının önüne sigara içiyoruz. Nejat Abi de benden 3-4 sigara alıyor 1 tane beni kesmez diyor :)
Sonra jüri görevimi hatırlayıp salona yöneliyorum. Bir de bakıyorum kaptığım güzel yere Naim Abi (Dilmener) oturmuş. Yakışır abime deyip, bir sonraki sırada bir yer buluyorum kendime. Yanımda Ayşe Ersayın ve Deniz Akel var.
Hiç tanışmıyorduk düne kadar ama Ayşe Ersayın çok tatlı ve cana yakın bir kadınmış. Gece boyu onla geyik çeviriyoruz sonra Deniz Akel de katılıyor sohbete. Ayşe Ersayın benim yazılarımı okuyor beğeniyormuş ama Deniz Akel o kadar konuşup konuşup pardon siz kimdiniz diyor :) Ben de diyorum: "eee şey Popvirüs ben" :))
Jüri ağırlıklı olarak müzik yazarları, müzik ve bağlantılı alanların profesyonelleri, gazeteciler, magazinciler, televizyoncular ve radyoculardan oluşuyordu.
Bugüne kadarki KRAL Ödüllerine ilişkin görüşlerimi bir önceki yazımda belirtmiştim.
Dün gece evden çıkmadan önce kolaylık olsun diye kendi adaylarımı hazırladım. Oylama sonuçlanana kadar benim seçtiklerimin maksimum yarısının ödül alacağını düşünüyordum. Neredeyse kime oy verdiysem ödül aldı. Bu bence iki şeyin göstergesi. Birincisi oylamada hiçbir şaibe yok. Bir bölümü sms oylarıyla, bir bölümü de jüri oylarıyla belirlenen sonuçlar bence olması gerektiği gibiydi. Hakkı yenen olmamıştır ama burun farkıyla kaçıran olmuştur.
Yani Kral Tv zihniyeti içinde Feridun Düzağaç'ın klibinin en iyi klip seçilmesi ya da en iyi film/dizi müziği kategorisnde Ayla Dikmen karşısında Pinhani'nin ödül alması mümkün olmazdı. İsmail YK'ya falan da kimse burun kıvırmasın sonuna kadar hak etmiştir. Serdar Ortaç keza öyle. Murat Dalkılıç öyle. Haa unutmadan bir de Lütfi Kırdar'ın tuvaletinde Serdar Ortaç'ın tokatlanma olayı var. Kim olduğu belli değil. Ama Serdar gecenin sonuna kadar ordaydı ve çok keyifsizdi. Sanıyorum olay bi ara çıktı geldi o arada olmuş. Gitmiş sonra karakola ifade vermiş falan...
İkincisi (demin birincisi demiştim hatırlarsınız :)) ise bu yarışma umuyorum ve diliyorum ki Doğuş Grubu'nun elinde doğru bir noktaya doğru gidecek. Bu bir geçiş dönemi. İlerde çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Kısa kısa:
* Jürinin en ağır abileri kesinlikle Mehmet Barlas ve Fehmi Koru'ydu :) Sanıyorum Cem Aydın ve Ferit Şahenk'in ricasını kıramamış oturmuşlar jüri koltuğuna, helal olsun.
* Behzat Uygur çok başarılı bir canlı yayın sunucusu. Gece boyunca soğukkanlılığını korudu. Çok profesyoneldi. Gerek Asuman Krause'nin gerekse akış hatalarını ustalıkla bertaraf etti.
* Müyap, gerçek satış rakamlarına göre değil alınan bandrol sayısına göre ödül vermeye devam ederse ben de uyduruk bir albüm yapıp 100 bin bandrol alarak sonra o cdleri yakmak suretiyle ödül almayı planlıyorum.
* Alişan ilk ödülün ona verilmesine çok bozuldu, erken dedi; ne demek istediğini anlamadım.
* Müslüm Baba her zamanki gibi bir numaraydı. Çıktı söyledi şarkılarını. Son bölümde insanlar salonu terk ederken bile efendiliğinden bir şey kaybetmeden söyledi. Sıradaki şarkı yanlış hatırlamıyorsam bir Sezen Aksu şarkısı diyerek beni bitirdi :)
Ve tabii yine beyaz pantolon beyaz ayakkabı :)
* Jüri tam liste: Ahmet San, Güneri Civaoğlu, Mehmet Barlas, Ahmet Selçuk İlhan, Fehmi Koru, Ahmet Hakan, Ali Eyüboğlu, Ali İşitmez, Ali Kocatepe, Ali Rıza Binboğa, Ali Tekintüre, Aşkın Tuna, Atilla Özdemiroğlu, Ayhan Güngör, Ayşe Ersayın, Bedirhan Gökçe, Burak Yeter, Cem Ceminay, Cengiz Semercioğlu, Deniz Akel, Ebru Köktürk, Ömer Faruk Sorak, Selim Çaldıran, Suat Ateşdağlı, Suat Aydoğan, Gönül Şen , Taşkın Sabah, Görgün Taner, Hüseyin Karadayı, Garo Mafyan, Füsun Alkan, Feyyaz Kuruş, Mehmet Teoman, Koray Kasap, Mesut Yar, Michael Kuyumcu, Murat Meriç, Nihat Odabaşı, Zeynep Talu, Yüksel Aytuğ, İzzet Çapa, Lütfü Bayülgen, Umur Turagay, İskender Paydaş, Tolga Akyıldız, Orhan Kahyaoğlu, Nihat Sırdar, Naim Dilmener, Mustafa Oğuz...
* Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses gibi ağır toplar geceye katılmadı. Herkes sevgilerini gönderdi. :))
* Deniz Akel sahneye çıkan Feridun Düzağaç'ı klibin Fransız yönetmeni sandı. Ben, o Feridun diyince Ayşe Ersayın'la birlikte çok güldüler, çok değişmiş dediler :)
* Ali Eyüboğlu her zaman olduğu gibi paso elindeki kağıda notlar aldı. Millet laf eder ama dürüst bi abimizdir. İşine de çok saygılıdır.
* Müyap'da en çok satan (en çok bandrol alan) sanatçı ödülü Ferhat Göçer'e gitti. Ama enteresandır aynı Ferhat Kral'dan sms ve jüri oylarıyla tek bir ödül alamadı.
* Jüride olan ve Naim Abi, Murat Meriç kadar sevdiğim bir diğer insan Ebru Köktürk (Çubuklu Hayal'ın işletmecisi); kendisini gördüğüme çok memnun oldum.
* NTV Programlar Müdürü Ömer Özgüner büyük bir tevazu ile gece boyu arı gibi çalıştı, herkesi hoş tuttu.
* İbo'yu Sezen'i anlarım da; yılın halk müziği sanatçısı ödülünü alan Şevval Sam'ın geceye katılmaması bana çok tuhaf geldi. Ki yani diğer adaylar düşünülünce büyük lütuftur kendisine...
* Eskiden bir altın gümüş bronz vardı. Müyap size sesleniyorum bu diamond, platin, altın ne oluyor? :) Kim kimden değerlidir? Eskinin birincisi altın üçüncülüge düştü. :))
* Bir Kral da böyle geçti...

YILIN KLİBİ
Feridun Düzağaç / Şarkı: Beni Bırakma/Yön: Geoffroy Barbet Massin


YILIN FANTEZİ ARABESK SANATÇISI
İsmail YK / Albüm: Bas Gaza


YILIN HALK MÜZİĞİ SANATÇISI
Şevval Sam / Şarkı: Karadeniz


YILIN GRUBU
Mor ve Ötesi / Albüm: Deli


YILIN YENİ YETENEĞİ
Murat Dalkılıç / Şarkı: Kasaba


YILIN DİZİ FİLM MÜZİĞİ
Pinhani / Şarkı: Kavak Yelleri


KRAL FM ÖDÜLÜ
Ayla Dikmen / Şarkı: Anlamazdın


YILIN POP SANATÇISI
Serdar Ortaç / Albüm: Şeytan


YILIN ŞARKISI
Rafet El Roman /Şarkı: Aşkı Virane / Söz ve Müzik: Yusuf Güney


KRAL ONUR ÖDÜLÜ
Orhan Gencebay

MÜYAP ENDÜSTRİ ÖDÜLLERİ

DIAMOND ÖDÜL: Tarkan, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç.
PLATİN ÖDÜLLER: İbrahim Tatlıses, İsmail YK, Ebru Gündeş.
ALTIN ÖDÜLLER: Sezen Aksu, Demet Akalın, Kazım Koyuncu, Rafet El Roman, Behzat Gerçeker, Gülben Ergen, Alişan.
DIGITAL ÖDÜLLER: Aslı Güngör, İsmail YK, Mustafa Ceceli, Serdar Ortaç, Ferhat Göçer, Rafet El Roman, Gülben Ergen.
Yaşar Kekeva Onur Ödülü: Aydın Doğan